Aiolopus thalassinus (Fabricius, 1781)

  české jméno: -

 

 

 Fotogalerie:

   

 

Hledej další fotografie na internetu

Charakteristika

 

Popis:

Základní zbarvení buď zelené, nebo hnědožluté, s tmavými skvrnami. Krytky barvy těla, tmavě skvrnité; křídla čirá, u báze nazelenalá a v distální části pouze nevýrazně zašedlá. Zadní holeně jsou červené.

 

Velikost:

Samci: délka těla 15,2 - 21,2 mm; délka krytek 14,2 - 20,5 mm.

Samice: délka těla 19,8 - 29,3 mm; délka krytek 17,0 - 26,3 mm.

 

Biologie a ekologie:

Teplo- a vlhkomilný druh. Obývá vlhké louky a zejména slaniska. V současné je v ČR známa jediná rozmnožující se populace. Občas bývají na Jižní Moravě zaznamenáváni migrující jedinci.  

 

biotop Aiolopus thalassinus - slanisko u Nesytu, Sedlec.

Stridulace

   
   

Rozšíření

Široce rozšířený druh (palearktická, etiopská, indomalajská a australská oblast) se 4 poddruhy; v ČR se vyskytuje nominotypická ssp.

            

Výskyt v ČR

V ČR velmi vzácný druh, jen na jižní Moravě: Sedlec, Nesvačilka, Dolní Věstonice, Popické kopečky u Znojma, Lanžhot.

Hledej další informace na internetu

Literatura

  • Holuša J. 1996: Výskyt saranče Ailopus thalassinus (Fabricius, 1781) (Caelifera: Acrididae: Locustinae) na Moravě a poznámky k jeho biologii. The occurrence of the grasshopper Ailopus thalassinus (Fabricius, 1781) (Caelifera: Acrididae: Locustinae) in Moravia and some points about the biology of this species. Acta Musealia Zlín, Řada B 7: 31-35.

© Petr Kočárek; http://www1.osu.cz/orthoptera                                                                      Poslední aktualizace: 1.7.2009